Opublikowano Dodaj komentarz

Jaki jest koszt wydruku laserowego?

jaki jest koszt wydruku baner

Czy koszt wydruku to jest coś czym powinniśmy sobie zawracać głowę? Jeśli prowadzisz biuro lub dużo drukujesz w domu na pewno zastanawiałeś się w jaki sposób możesz oszczędzić na drukowaniu. Czy tanie drukowanie jest możliwe? W tym wpisie postaram się opowiedzieć co wpływa na koszt wydruku oraz jak obniżyć koszty związane z eksploatacją drukarki.

Koszty wydruku to nie tylko cena zakupu samego urządzenia drukującego. Na ten koszt składa się wiele czynników. Zarówno przy wyborze drukarki do biura lub dla użytkownika indywidualnego warto dowiedzieć się, jak wybrać sprzęt mądrze. Nikt nie chciałby aby nagle okazało się, że cena eksploatacji naszej drukarki jest tak nieekonomiczna, a koszt wydruku tak wysoki, że bardziej opłaca się wymiana sprzętu. Przeciętnie koszt wydruku pojedynczej strony wynosi on od kilkunastu do kilkudziesięciu groszy za wydrukowanie pojedynczej strony A4.

Koszt wydruku, a wybór drukarki.

Jeśli jesteś w sytuacji, że jeszcze nie zdecydowałeś się na zakup konkretnego sprzętu to jest to najbardziej komfortowa sytuacja, w której możesz zaplanować swoje koszty wydruku. Jeżeli nie wiesz jaka drukarka jest Ci potrzebna przeczytaj nasz wpis Jaką drukarkę kupić? Przyjrzyj się swoim potrzebom i zastanów jaki rodzaj sprzętu będzie odpowiedni dla Ciebie.

drukarka drukuje w kolorze
drukarka laserowa

Zwróćcie szczególną uwagę na koszty materiałów eksploatacyjnych do Waszej drukarki. To wcale nie jest rzadkie, że najtańsze modele drukarek są najdroższe w eksploatacji. Dla przykładu opiszę sytuację jaka ostatnio spotkała naszego klienta. Zakupił nową drukarkę Canon Lbp631CW. Koszt zakupu takiej drukarki to ok 1000 zł. Nie jest to wygórowana cena jak za kolorową drukarkę laserową. Problem pojawił się w momencie, kiedy klient potrzebował wymiany tonerów. Do tej drukarki jeszcze nie ma zamienników, gdyż jest to nowy model drukarki. Oryginalny toner kosztuje ok 500 zł. Aby drukarka drukowała we wszystkich kolorach potrzeba ich zatem czterech (black/czarny, cyan/niebieski, magenta/purpurowy, yellow/ żółty). Zatem koszt uzupełnienia tonerów jest dwukrotnym kosztem zakupu samego urządzenia! Otrzymaliśmy informację od producenta zamienników, że w ciągu najbliższych dni zamiennik tonera do tego modelu powinien już się pojawić, co znacznie obniży koszt wydruku.

Chcę zwrócić Waszą uwagę jak ważne jest sprawdzenie kosztów uzupełnienia materiałów eksploatacyjnych i jak drastycznie mogą one wpłynąć na koszt drukowania! Koszt zakupu samego urządzenia chociaż jest najwyższym kosztem na samym początku może wcale nie być naszą oszczędnością w przyszłości. Może warto wybrać nieco droższy model drukarki ale wybrać taki, do którego koszt tonera jest nieduży i łatwo dostępny?

Nasze propozycje:

Zerknijcie dla przykładu na toner do drukarki Brother o symbolu TN-1050. Jest to najtańszy zamiennik tonera zgodny do marki Brother w naszym sklepie TONERDO.PL. Jeśli klikniecie odnośnik to wyświetli się Wam lista pasujących drukarek. Ich ceny również nie są wygórowane:

Toner INQ do Brother TN 1050 Black 1000 stron

Podobnie sprawa ma się z zamiennikiem tonera do drukarek marki HP o symbolu 103a:

Toner INQ do HP 103a/W1103 Black 2500 stron

Urządzenia zgodne z tymi tonerami może nie są najtańszą opcją na rynku ale koszt wymiany tonera na zamiennik jest nieduży co znacząco wpływa na obniżenie kosztów wydruku.

Koszt wydruku, a materiały eksploatacyjne.

Koszt zakupu drukarki stanowi tylko 20–30% całkowitych kosztów eksploatacyjnych urządzenia.  Pozostałe koszty to eksploatacja. We wcześniejszym akapicie wspomniałam o tym aby sprawdzić koszt uzupełnienia tonerów do naszej drukarki. Jest to jeden z najważniejszych czynników, zaraz po zakupie sprzętu, który ma wpływ na koszt wydruku. Jeśli przyjrzymy się cenom oryginalnych wkładów w zasadzie możemy zapomnieć o tanim drukowaniu. Ceny oryginalnych tonerów mogą przyprawić nas o ból głowy, zwłaszcza jeśli drukujemy całkiem sporo. Na szczęście jest na to rozwiązanie. Do większości drukarek można kupić zamienniki tonerów. Czy warto je i kupić, jak je wybrać i dlaczego oryginalne tonery są takie drogie pisaliśmy w innym wpisie Jaki toner kupić: oryginalny czy zamiennik? My zalecamy używanie zamienników wysokiej jakości, najlepiej takich z certyfikatami i gwarancją producenta.

Zamienniki wysokiej jakości nie odbiegają jakością od oryginałów, a potrafią być tańsze nawet czterokrotnie, co może znacząco obniżyć koszt wydruku. Kolejną zaletą zamienników tonerów zgodnych do drukarek laserowych jest to, że występują wersje powiększone, takie których często nie oferuje producent.

Spójrzcie na toner do drukarki laserowej HP o symbolu 106a. W naszym sklepie toner w powiększonej wersji na 5000 stron kosztuje 138,99 zł. Producent oryginału proponuje nam tylko wersję na 1000 stron i kosztuje ona ok 230 zł. Zatem wybór takiego zamiennika to ogromna oszczędność i może obniżyć koszt wydruku kilkukrotnie!

Toner INQ do HP 106X z chipem na 5000 str W1106A

Pamiętajcie, że w drukarce laserowej co jakiś czas trzeba również wymienić bęben. Jest to światłoczuły element, który bierze udział w procesie drukowania. Na szczęście trzeba go wymieniać dość rzadko, np. co 30000 wydrukowanych stron. Ten element również należy wziąć pod uwagę przy planowaniu kosztów wydruku. Bębny również można kupić w formie oryginalnej i zamienników.

Zajrzyjcie do naszego sklepu TONERDO.PL i rozejrzyjcie się po cenach materiałów eksploatacyjnych!

Wydajność drukowania.

Tonery do drukarek laserowych zarówno oryginalne i zamienniki mają na opakowaniu podaną wydajność. Wydajność podawana jest w liczbie stron wydruku jaką gwarantuje nam producent. Pamiętajcie, że ta deklarowana wydajność obliczona jest na 5% zaczernienia strony w formacje A4. Taką wartość producenci przyjęli jako miarę wydajności wydruku. Możecie sprawdzić ile to jest 5% wydruku tutaj „Na ile starcza toner w drukarce laserowej i jak to zmierzyć?”. 5% zadrukowania kartki A4 to niewiele i jeśli drukujecie więcej tekstu lub zdjęcia toner nie wystarczy na deklarowaną ilość stron. Jeśli chodzi o wydruk zdjęć w kolorze to wynosi on ok. 20% powierzchni kartki na każdy kolor. Jeśli na zdjęciach dominuje któryś kolor wiadomo, że będzie kończył się szybciej. Na koszt wydruku może mieć wpływ nie tylko ilość tekstu na stronie, ale nawet czcionka jakiej użyjecie. Jeśli drukujecie na prawdę dużo przyjrzyjcie się nawet takim drobiazgom, bo mogą one w dalszej perspektywie obniżyć koszt wydruku.

5 % koszt wydruku
tak wygląda strona pokryta wydrukiem w 5%

Koszt wydruku- pozostałe elementy.

  • Weźcie pod uwagę, że drukarka laserowa zużywa nieco więcej energii elektrycznej niż atramentowa.
  • Na koszt wydruku składa się również koszt napraw i serwisowania.
  • Koszt wydruku kolorowego będzie wyższy niż monochromatyczny.
  • Pewną oszczędność może przynieść używanie drukarki z funkcją dupleks, czyli automatycznym drukowanie obustronnym. Zużyjecie wtedy mniej papieru.

Podsumowanie

Koszt wydruku monochromatycznego w drukarkach laserowych zaczyna się od ok 10 gr za pojedynczą stronę, a kolorowego od ok. 35 groszy. Na koszt wydruku składają się takie elementy jak cena urządzenia, koszty serwisu i napraw oraz materiałów eksploatacyjnych. Weźcie pod uwagę Wasze potrzeby, deklarowana wydajność na opakowaniu tonera do drukarki laserowej może wcale nie pokrywać się z Waszym rzeczywistym zużyciem!

Zajrzyjcie do naszego sklepu, w TONERDO.PL pomagamy oszczędzać! Nasze tonery objęte są gwarancją producenta, posiadają certyfikat ISO i mają świetną cenę!

Wydajnego drukowania!

Ania

TONERDO.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *