Opublikowano Dodaj komentarz

Na ile starcza toner w drukarce laserowej i jak to zmierzyć?

Czy Twój toner w drukarce skończył się zadziwiająco szybko? Przecież producent obiecał, że wkład wystarczy na 1000 stron! Jeśli wydrukowałeś mniej niż obiecane 1000 stron, to wcale nie znaczy, że ktoś tutaj oszukuje. Deklarowana wydajność tonera, która znajduje się na opakowaniu jest obietnicą producenta, że toner wystarczy przy zadrukowaniu 5% powierzchni kartki w rozmiarze A4. Do określenia wydajności stosuje się ściśle określone normy (w drukarkach atramentowych:  ISO/IEC 24 711, w drukarkach laserowych: ISO/IEC 19 752). Zatem teoretycznie łatwo oszacować na jak długo wystarczy nam nowy wkład tonera. Jednak w codziennym użyciu, często trudno ocenić na ile starcza toner w drukarce laserowej.

Czy wiecie ile to jest obiecane 5% pokrycia powierzchni kartki?

Jeśli zapiszecie tekst na całej stronie podstawową czcionką, w rozmiarze 12 to obszar zadrukowania wyniesie nawet około 15%. Zatem jest to więcej niż 5%, które producent odnosi jako jednostkę wydajności tonera. W przypadku grafik, czy fotografii powierzchnia pokryta wydrukiem będzie jeszcze większa. Zatem sprawa robi się bardziej skomplikowana. Należy również pamiętać, że testy przeprowadzane są w warunkach laboratoryjnych, na nowym sprzęcie, co z pewnością wpływa na wynik. Wystarczy, że drukarka jest często odłączana od zasilania, a już będzie to miało wpływ na zużycie, gdyż za każdym razem po włączeniu następuje kalibracja urządzenia, która również zużywa śladowe ilości proszku. Również im starsze urządzenie, tym wraz z biegiem czasu może zmieniać się nieco ilość pobieranego tonera.

Jeśli pytasz na ile starcza toner w drukarkce laserowej, którą posiadasz musisz sobie zdać sprawę ze swoich potrzeb. Jeśli drukujesz sporo dokumentów lub grafikę toner skończy się znacznie szybciej niż deklarowana wydajność na opakowaniu. Nie jest to jednak żaden błąd ani oszustwo. Na potrzeby standaryzacji wydajności proszku w kasecie przyjęto właśnie 5 % zadrukowania strony.

Tak wygląda strona pokryta około 5% wydrukiem.
Tyle zajmuje około 5% pokrycia powierzchni strony wydrukiem.

Zamiennik? To się opłaca!

Dlatego warto przyjrzeć się zamiennikom tonerów do drukarek laserowych, gdyż jakością nie odbiegają oryginałom. Jeśli zastanawiacie się, jaki toner kupić: oryginalny, czy zamiennik zapraszam do naszego poprzedniego wpisu, gdzie wyjaśniliśmy co wpływa na cenę tonerów.

Warto również rozważyć zakup zamiennika tonera do drukarki, gdyż można kupić powiększone wersje podstawowych wydajności. Przykładem może być toner o symbolu 106x do drukarki HP. Jest powiększoną wersją wariantu 106a W1106A . Oryginału o takiej deklarowanej wydajności nie znajdziecie wcale. Zamiennik zaplanowany jest na 5000 stron, a oryginał na 1000 i wciąż pomimo powiększonej wersji jest sporo tańszy. Sprawdźcie w naszym sklepie TONERDO.PL , czy można znaleźć taki większy toner do Waszej drukarki. Jeśli drukujecie dużo jest to oszczędność nie tylko pieniędzy ale również czasu, gdyż rzadziej trzeba dokonywać zakupu i wymiany wkładu.

Kliknij w link!

Toner INQ do HP 106X z chipem na 5000 str. W1106A

Ania

TONERDO.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *