Opublikowano Dodaj komentarz

Dodatkowe funkcje drukarki.

Drukarka przede wszystkim ma drukować. To wiadomo. Jakie funkcje drukarki są niezbędne, a jakie mogą okazać się niepotrzebnym wydatkiem? Niektóre dodatkowe funkcje, które ma drukarka mogą niezwykle ułatwić nam pracę i obsługę klienta. Dlatego warto wiedzieć do czego służą i zastanowić się, za które warto dopłacić oraz czy będziemy z nich korzystać. W naszym wcześniejszym wpisie dotyczącym Jaką drukarkę kupić? możecie przeczytać, czy zdecydować się na drukarkę laserową, czy atramentową, a dziś opowiemy więcej o dodatkowych funkcjach nowoczesnych drukarek. Drukarka, która posiada więcej funkcji niż samo drukowanie nazywana jest urządzeniem wielofunkcyjnym.

Urządzenie wielofunkcyjne

Na jakie funkcje drukarki zwrócić uwagę? Postaramy się przybliżyć Wam kilka z nich:

  • Skaner.

Pierwszą i najważniejszą dodatkową funkcją drukarki może być skaner. Skaner pozwala na szybkie utworzenie cyfrowej wersji dokumentu. Zeskanowany dokument można zapisać, wysłać lub też edytować przy pomocy odpowiedniego programu. Jeśli urządzasz biuro w domu lub po prostu potrzebujesz kopiować dokumenty opcja skanera jest niezbędna.

Urządzenie wielofunkcyjne zajmie więcej miejsca niż zwykła drukarka i musicie to przewidzieć w planowaniu przestrzeni oraz podnosi cenę zakupu drukarki.

Warto też zwrócić uwagę na funkcję OCR w skanerze. OCR to skrót od Optical Character Recognition, czyli optyczne rozpoznawanie znaków. Funkcja ta polega na wyodrębnieniu tekstu z obrazu. Przy jej pomocy zeskanowany dokument w formie obrazu możemy przekształcić w dokument tekstowy. Nie trzeba nic przepisywać tylko można w łatwy sposób edytować i zmieniać.

  • Duplex.

Czym jest funkcja dupleks? Funkcja duplex w drukarce, to inaczej możliwość automatycznego drukowania dwustronnego. Drukarka sama tak ułoży papier, żeby możliwy był wydruk po obu stronach papierowej kartki, bez naszej ingerencji. Jeśli z wydruku dwustronnego korzystamy bardzo rzadko, to funkcja duplex drukarki nie będzie nam potrzebna. Jednak jeśli drukujesz więcej dokumentów np. w biurze często trzeba drukować dwustronnie, to warto rozważyć zakup drukarki z duplexem. Jest to spore ułatwienie i przydatna funkcja drukarki.
W przypadku urządzeń, które nie mają takiej opcji , tradycyjnie wydruk odbywa się tylko po jednej stronie. Jeśli chcemy uzyskać wydruk z drugiej strony sami wtedy musimy przełożyć kartkę na drugą stronę. Jest to niestety dość kłopotliwe i czasem dość łatwo o pomyłkę. Jeśli nie ułożymy papieru w odpowiedniej pozycji, to będziemy mieć wydruk w odwrotną stronę niż na pierwszej stronie lub zdarzy nam się drugi raz zadrukować tę samą stronę.

  • Łączność WiFi i Bluetooth.

Ważną funkcją drukarki, na którą zwróć uwagę jest jest komunikacja. Dzisiaj standardem staje się możliwość połączenia się z drukarką przy pomocy sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Opcja ta pozwoli szybko wydrukować dokument z laptopa lub smartfona. Kilka komputerów drukujących na jednym urządzeniu, brak dodatkowych przewodów- to na pewno ułatwi pracę w biurze! Często z drukarkami można połączyć się również przez Bluetooth. Dodatkowo przydaje się również opcja wyposażenia drukarki w wejście USB. Dzięki temu możesz wydrukować w łatwy sposób dokumenty umieszczone na pendrive. Zwróćcie uwagę jaka łączność z drukarką będzie dla Was najwygodniejsza.

  • Fax.

Dzisiaj ta funkcja drukarki odchodzi do przeszłości. Mało kto korzysta już z funkcji faxu. Kiedy mamy e-maile i smartfony, którymi bez problemu możemy szybko przesłać dokumenty ta funkcja drukarki wydaje się zbędna. Jednak jeśli współpracujecie z urzędami państwowymi możecie się jeszcze spotkać z tym, że fax wciąż jest używany.

Funkcje drukarki -podsumowanie:

Przedstawiliśmy Wam kilka podstawowych funkcji, w które wyposażona może być nowoczesna drukarka. Kiedy zastanawiacie się nad wyborem sprzętu przeanalizujcie swoje potrzeby i zastanówcie się, czy warto wydawać dodatkowe pieniądze na funkcje drukarki, których nie będziecie używać. Być może warto zainwestować w prostsze urządzenie jeśli nie drukujecie dużo lub np. nie kopiujecie dokumentów. Również może się okazać, że warto dopłacić i kupić bardziej zaawansowane urządzenie, które znacznie ułatwi Wam codzienną pracę. Wybór na rynku jest ogromny. Mam nadzieję, że trochę ułatwiliśmy Wam wybór nowej drukarki.

Ania

TONERDO.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *