Opublikowano Dodaj komentarz

Jaką drukarkę kupić?

Jeśli stoisz właśnie przed problemem jaką drukarkę kupić, pozwól, że pomożemy!

Otwierasz stronę sklepu oferującego drukarki i nie wiesz co kupić? HP, Brother, Canon, Xerox i inni chcą żebyś wybrał ich sprzęt! Zanim wybierzesz producenta musisz zastanowić się nad swoimi wymaganiami. Każdy ma inne potrzeby i dlatego należy się zastanowić nad tym do czego i jak często chcemy używać naszej drukarki. Drukarka do domu będzie pewnie inaczej eksploatowana niż drukarka biurowa. Inna drukarka będzie najlepsza dla rodziny z dziećmi, a inna dla księgowej. Inne potrzeby ma osoba, która drukuje grafiki i kolorowe zdjęcia, a inne ktoś, kto drukuje głównie tekst. Obecnie na rynku najpopularniejsze są głównie dwa typy drukarek: atramentowe oraz laserowe.

Która jest lepsza?

Jeśli potrzebujesz drukarki do domu, gdzie będziesz sporadycznie drukować jakiś dokument czy zwrot z zakupów internetowych, to lepszym wyborem wydaje się drukarka atramentowa. Jeśli jednak będziesz drukować kilkanaście stron dziennie, choćby kolorowanki dla dzieci, czy większą ilość dokumentów w firmie, to warto wtedy wybrać drukarkę laserową. Wybór jednak wcale nie musi być oczywisty. Dlaczego? Staram się to wyjaśnić poniżej.

Czy kupić drukarkę atramentową?

Najtańsza drukarka atramentowa jest sporo tańsza od najtańszej laserowej. Należy się jednak zastanowić nad takim zakupem. Czasem koszt uzupełnienia tuszu w takiej taniej drukarce (nawet w przypadku zamiennika, który jest na dodatek regenerowany, czyli uzupełniony, a nie wyprodukowany jako nowy) sięga połowy wartości zakupu nowej drukarki. Czyli kupujemy drukarkę za 200 zł, co wydaje się być super okazją,a kiedy tusz się skończy kupujemy uzupełnienie za 100! Niestety tak to czasem wygląda. Dlatego wybierając drukarkę zawsze sprawdzajmy czy koszt ekspolatacji jest dla nas akceptowalny.

Koszt pojedynczego wydruku jest przeważnie wyższy w przypadku drukarek atramentowych. Kolejną wadą druku atramentowego jest ryzyko, że nieużywany tusz zaschnie w kartridżu i również trzeba będzie go wymienić, pomimo, że jeszcze nie zużyliśmy całości. Dlatego najlepiej drukować coś raz na kilka dni lub kupić drukarkę, która sama będzie dbała o czyszczenie dysz automatycznie, jednak drukarka musi być wtedy stale podłączona do prądu i niestety taki proces może się rozpocząć znienacka np. w środku nocy. Tego problemu nie ma w przypadku technologii laserowego wydruku. Toner nie zasycha.

Kiedy zdecydować się na drukarkę atramentową?

Jeśli będziesz drukować kolorowe zdjęcia, czy grafiki. Jakość skomplikowanych wydruków kolorowych jest lepsza w przypadku drukarek atramentowych. Jeśli drukujesz niedużo ale regularnie i chcesz mieć w domu drukarkę, wtedy zdecyduj się na zakup drukarki atramentowej. Zanim zdecydujesz się na zakup sprawdź koszt uzupełnienia tuszu. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, cena może nas niemiło zaskoczyć!

Ciekawym rozwiązaniem są drukarki atramentowe, gdzie można samemu dolać tusz. Są to drukarki z systemem ciągłego zasilania atramentem tzw. CISS. Kiedyś wrócimy jeszcze do szerszego opisania tego zagadnienia.

Dla kogo drukarka laserowa?

Kup drukarkę laserową jeśli drukujesz głównie tekst i jest go sporo, czyli kilkanaście- kilkadziesiąt stron dziennie. Nawet jeśli ma być to sprzęt do domu ale masz dzieciaki, które co chwilą chcą kolorowankę albo potrzebują wydrukować coś do szkoły, rozsądniejszym wyborem będzie zakup drukarki laserowej. W biurze niezwykle ważna jest wydajność, czasem również szybkość wydruku. Tutaj również drukarki laserowe będą lepszą opcją. Koszt eksploatacji jest niższy niż w przypadku drukarek atramentowych.

Jednak cena samego urządzenia jest wyższa niż w przypadku atramentówek. Najtańsza drukarka laserowa jest dostępna za ok 500-600 zł, toner zamienny w naszym sklepie tonerdo.pl, do niej kosztuje mniej niż 50 zł. Zatem nie spotka nas raczej taka przykra niespodzianka jak w przypadku najtańszych urządzeń atramentowych. Po kilku wymianach tonera koszt zakupu drukarki laserowej się równoważy. Jeśli czasem potrzebujesz wydrukować coś kolorowego możesz kupić również laserową drukarkę kolorową.

drukarka atramentowa czy laserowa jaką kupić
Jaką drukarkę kupić atramentową czy laserową?

Podsumujmy:

Drukarka atramentowa jest dla Ciebie jeśli drukujesz mało ale w miarę regularnie (żeby tusz nie zasechł) lub liczy się dla Ciebie jakość skomplikowanych i kolorowych wydruków. Również jeśli priorytetem jest cena urządzenia. Drukarka atramentowa może być sporo tańsza od laserowej (jednak sama eksploatacja przeważnie jest droższa).

Drukarka laserowa jest dla Ciebie jeśli drukujesz więcej tekstu, liczy się dla Ciebie szybkość wydruku oraz cena eksploatacji drukarki. Również jeśli drukujesz rzadko- toner nie zasycha.

Ania

TONERDO.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *